A készházat építtetők több mint kétharmada veszi fel a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) otthona kivitelezéséhez.
Kárpáti József hangsúlyozta: a lakásépítések megindulása az egész gazdaságnak lendületet adott, ráadásul a kedvezményes áfa kifehérítette a családi házak, így a készházak piacát.
Az sem elhanyagolható, hogy 2021-től már csak a nulla közeli energiaigényű lakóházak kapnak használatbavételi engedélyt, amit a szerelt technológiájú házak már most is „hoznak”. Kárpáti József szerint a családi házaknál – ha más formában is, de – megmarad, esetleg kibővül a 2-3 gyerekes családok vagy éppen a kistelepülési építkezések támogatása.
Mint arról korábban beszámoltunk, az ÉVOSZ javaslata szerint a forgalmi adó visszatérítésének lehetőségét ki kellene terjeszteni a vállalkozó által felépített lakás, lakóingatlan megvásárlására is, ami a készházas építkezésekre is jellemző.
Ez a gyakorlatban a vevő részére a most öt százalékkal számított áfához hasonló mértékű kedvezményt jelenthet, amelynek igénybevételéhez ráadásul különbséget lehetne tenni akár a magáncélú vagy befektetői célú vásárlások között.
Kárpáti József megjegyezte: a készházak egyre keresettebbek, becslések szerint a családi házakon belül a korábbi évekre jellemző 10-12 százalékos arányuk tavaly 15 százalékra nőtt. Bár minden szinten több lakásépítés zajlik, ez azt jelenti, hogy a bűvös ezres számot is megközelíti vagy akár meg is haladja az évente átadott szerelt technológiás házak aránya. Fontos szempont, hogy a készházat építtetők kétharmada a családi otthonteremtési kedvezményt (csok) is igénybe veszi.
A megnövekedett rendelésállományra jellemző, hogy a legtöbb cég már 2019-re sem tud munkát vállalni, de Kárpáti József szerint azért vannak még néhányan, akik a jövő év közepén bele tudnak fogni építkezésbe.
– Az alap első kapavágásától a beköltözésig jó esetben most sem több, mint 3-4 hónap a kivitelezés, ugyanakkor az előkészület a tervezéssel, a banki ügyintézéssel bő fél évig eltarthat – mutatott rá Kárpáti József arra, miért tart egy évig a könnyűszerkezetes ház felépülése.
A fellendülés természetesen jelentős áremelkedéssel járt ezen a piacon is. Kárpáti József szerint ma egy egyszerűbb kivitelű házat is legalább 270-300 ezer forintos négyzetméteráron lehet kihozni, de ha napelemmel, korszerű fűtési rendszerrel van felszerelve, könnyen 320-350 ezer forintra kúszhat a költség. Ez azt jelenti, hogy egy egyszintes, száz négyzetméter alapterületű készházat ma nettó harmincmillió forintnál olcsóbban nemigen lehet kihozni.
– Az árak elszálltak, a bérek megnőttek. Ezzel a megrendelő és a generálkivitelező járt rosszul. Az előző értelemszerűen többet fizet, utóbbi viszont a sok alkudozás, egyeztetés következtében a legtöbb esetben kisebb árrést tud érvényesíteni – magyarázta Kárpáti József, megjegyezve, hogy van rá példa szép számmal, hogy a fellendülést látva csapatok, szakmunkások hazatérnek.
Ugyanakkor mivel Nyugat-Európában is óriási érték a jó munkaerő, a távozás hírét hallva egyből akár másfélszeres bérrel csábítják ottmaradásra a szakembereket.
A cikk a Magyaridőkben jelent meg. Forrás itt elérhető.