ENSZ: az épületek a „legnagyobb eszköz” a globális erőforrás-hatékonyság javítására
Az épített környezet a világ leggyorsabban növekvő anyagfogyasztója. Ugyanakkor Julia Okatz, az ENSZ mérföldkőnek számító Global Resource Outlook tanácsadója szerint itt rejlik a legtöbb fejlesztési lehetőség is.
A Nemzetközi Erőforrás Panel (IRP) jelentése szerint az épületek és a városrészek hatékonyabbá tétele 2060-ig 25 százalékkal csökkentheti a nyersanyagok iránti globális keresletet, miközben az energiaigényt és a kibocsátást 30 százalékkal mérsékelheti.
„Az épített környezet mintái a legfontosabb meghatározói egy ország kibocsátásának” – mondta Julia Okatz, az IRP társelnöke, Janez Potočnik „jobbkeze”, a Systemiq tanácsadó cég természeti erőforrásokért felelős igazgatója.
Julia Okatz szerint az olyan jól megtervezett épületek iránti igény, amelyek csökkentik az erőforrás-felhasználást, miközben fenntartják vagy akár javítják a lakók életminőségét, lehetőséget nyújt az építészeknek arra, hogy nagyobb hatást gyakoroljanak a tervezési folyamatra,
Az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésének e havi hatodik ülésszakán bemutatott Global Resource Outlook 2024 című jelentés az IRP legújabb áttekintése a globális erőforrás-felhasználásról a jelentés legutóbbi, 2019-es kiadása óta.
A legújabb jelentés szerint „fenntarthatatlan erőforrás-felhasználásunk” az elmúlt 50 évben megháromszorozódott, és ma már a globális kibocsátások több mint 55 százalékáért és a légszennyezés hatásainak 40 százalékáért felelős, ami a bolygónk válságának „kulcsfontosságú hajtóerejévé” teszi.
A cikk eredetileg a www.kp.hu weboldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért!