Tervezés az informális településeken
Az elmúlt 20 évben a nyomornegyedekben és más informális településeken élők száma 165 millióval nőtt, és összesen majdnem 1,1 milliárdra emelkedett. Az informális építkezés a világ gyorsan növekvő és iparosodó városaiban az urbanizáció domináns formája.
Delhiben, India legnépesebb városában a lakosság fele informális településeken él. Hasonlóképpen, a több mint 22 millió lakosú Lagosban a lakosság 60%-a él informális településeken. Ez a helyzet Kairóban, Johannesburgban, Kinshasában és más déli városokban is, amelyek hasonló egyenlőtlenségi és hajléktalansági problémákkal küzdenek.
A népesség növekedésével és az urbanizáció előrehaladtával a megfizethető lakhatás és az alapvető szolgáltatások iránti igényt kielégítő informális építészeti rendszerek kutatása csak fokozódni fog. Bár a tervezés fő célja a struktúra biztosítása, az informális építészet tanulságai betekintést nyújtanak abba, hogy az építészek hogyan reagálhatnak az ilyen rendszerekre.
Az építész munkája általában formális területen folyik. Az építészet a struktúra megteremtéséről szól ott, ahol az hiányzik, a problémák megoldásáról, a hiányzó kapcsolatok kialakításáról és modellezéséről, valamint az elromlottnak vélt dolgok kijavításáról.
Az informalitás azonban ellentétben áll a tervezésnek ezzel a megközelítésével. Ez ideiglenes térbeli formákban nyilvánul meg, amelyek folyamatosan alkalmazkodnak és gyakran kaotikusnak tűnnek.
Mivel a városok gyorsan növekednek és küzdenek a változásokhoz való alkalmazkodásért, az informalitás mindenütt jelen van, és az építészet határait a fizikai megjelenésen túlra tolja. Magába foglalja a városi fejlődés térbeli, társadalmi, kulturális és hagyományos folyamatait.
Bármilyen jól tervezzenek is meg egy várost, az informális terek, mint például a házak, üzletek és közterek elkerülhetetlenül megjelennek és alakítják magát az urbanizmust. Ezért szükséges az informalitást mikroszinten vizsgálni, és megérteni az ebből eredő tervezési igényeket.
A cikk eredetileg a www.kp.hu weboldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért!