Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Építészeti érdekességek

Reneszánszát éli a kupola-építészet

A kupola alakú épületek reneszánsza mögött egyszerre állnak esztétikai, technológiai, fenntarthatósági és pszichológiai okok.

A 21. század második negyedében egyre több építészeti projekt tűzi zászlajára a fenntarthatóságot, az adaptív funkcionalitást és a pszichológiai komfortot. Ezek metszéspontjában – meglepő módon – egy ősi forma tűnik fel újra: a kupola.

A világ különböző pontjain sorra épülnek új generációs dómépületek, melyek egyszerre idézik meg a régmúlt spirituális tereit és a jövő technológiáit. De vajon miért lett újra releváns ez az archetipikus forma?

A kupola formája természetes energiahatékonyságot kínál. Mivel a gömbforma kevesebb felületen engedi el a hőt, mint egy hasonló térfogatú szögletes ház, kevesebb energia szükséges a fűtéshez és hűtéshez. Ráadásul a belső levegő mozgása kiegyensúlyozottabb, ami kellemesebb hőérzetet nyújt. Egyes építészek szerint a kupola „ökológiai logika” mentén működik – mintha a természet is így szerkesztene.

A modern kupolák emellett sokkal kisebb ökológiai lábnyommal épülnek: kevesebb anyagból, gyorsabban, sokszor előregyártott elemekből vagy épp 3D nyomtatással. A szerkezet hatékonysága miatt nincs szükség sűrű oszloprendszerekre vagy nehéz alátámasztásokra.

A kupolák nemcsak energetikailag, de pszichológiailag is harmonikus formák. Kör alakjuk, középpontosságuk és ívelt határaik olyan térélményt nyújtanak, amit sokan „védettnek” vagy „szakrálisnak” vélnek. Nem véletlen, hogy templomok, mecsetek és planetáriumok is előszeretettel választják ezt a formát.

Egyes kutatások szerint a kupolás terekben tartózkodók alacsonyabb stressz-szintet, jobb alvásminőséget és nagyobb produktivitást mutatnak – talán mert az íves terek kevésbé idézik a városi szögletesség vagy ipari funkcionalizmus nyomasztó érzeteit.

A kortárs építészet egyre gyakrabban fordul biomorf és organikus formákhoz – ezt látjuk Zaha Hadid, MAD Architects, vagy épp a BIG stúdió munkáiban. A kupola forma ezzel az esztétikai trenddel is találkozik, különösen, ha olyan új anyagokkal társítják, mint az ETFE-fólia, a kerámia-kompozit, vagy a biológiailag lebomló hibrid anyagok.

A kupola tehát nem csupán forma, hanem szimbolikus és gyakorlati válasz is a 21. század kihívásaira. Összeköti a múlt spirituális tereit a jövő fenntartható, technológiai vízióival. Ahogy nő a városi sűrűség, az energiaárak és az építési szabályozás szigorodik, a kupolák egyszerre kínálnak térbeli szabadságot, építészeti esztétikát és környezeti tudatosságot.

A KP SALES HOUSE KFT. kiemelten energiatakarékos dómházakat épít, hasonlóan favázzal és farost szigeteléssel, mint minden más családi házát! További információért látogasson el a www.kp.hu weboldalra!

A 3D nyomtatott Geoship-dómok, vagy az Elon Musk-féle Mars-kupolák koncepciói már nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is a jövő építészeti megoldásait képviselik.

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb