Madarak fészke inspirálta az organikus formavilágú pihenőhelyet
A ‘Thin-shell Metal Woven Pavilion’ nevet viselő projektet a sanghaji Xisui Design stúdió készítette, egy tó partján. Az építmény helyet nyújt a pihenésre, menedéket ad a szél és a nap ellen, ugyanakkor lehetővé teszi a természetes fény behatolását a belső térbe.
A projektet a madarak természetben való fészekrakása inspirálta, gerinc nélküli kialakítással. A koncepció íves szerkezeten keresztül valósul meg, így a teherhordó szerkezethez csak vékony felületre volt szükség. A 4400-szoros fesztáv eléréséhez mindössze 2 réteg 2,5 mm vastag fémlemezt alkalmaztak a szélterhelések és a gravitációs terhelések számítása alapján. Mechanikája egyszerű, mint az ókorban boltíves épületek és a természetben a madarak tojáshéjai.
A konstrukció meglepő módon teljesen hegesztésmentes, az alaptól a fő térfogatig a csavarokat pont-pont varratokhoz alkalmazzák. Az ilyen technika előnye, hogy minden csavar digitálisan van megtervezve és jóváhagyva, így biztosítva a végső forma pontosságát, elkerülve ezzel a hagyományos kézi hegesztési eljárással járó formakeresési hibákat.
Kihasználva a csavarok rugalmasságát, az alkatrészeket vagy akár a teljes szerkezetet ki lehet cserélni vagy áthelyezni a fenntarthatóság fokozása érdekében. A szerkezetet először 2020-ban szerelték össze, majd a projektigények miatt két évvel később áthelyezték és rekonstruálták, végül 2023-ban készült el. Ebből a szempontból időbeli folytonosságot és állandóságot is biztosít.
A cikk eredetileg a www.kp.hu weboldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért!