Hőszigetelés és hőtároló tömeg – mit jelent, és miért fontos?
Egy építmény hőszigetelése és hőtároló tömege alapvető szerepet játszik az energiahatékonyság és a lakókomfort biztosításában. Bár a köznyelvben legtöbbször csak a hőszigetelésre fókuszálunk, a hőtároló tömeg a mai extrém időjárás miatt talán még fontosabb energetikai paraméterré vált.
Ebben a cikkben a KP SALES HOUSE KFT (www.kp.hu) a hőszigetelés és a hőtároló tömeg fontosságát boncolgatja, a természetes építőanyagok használatának előnyei mellett.
Kezdjük néhány fogalom tisztázásával:
Hőszigetelés | A hőszigetelés csökkenti a hőveszteséget a hideg hónapokban és a hőterhelést a nyári időszakban, tehát stabilizálja belső hőmérsékletet egész évben. Ez nemcsak a lakókomfortot növeli, hanem jelentős energiamegtakarítást is eredményez, ami hozzájárul az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséhez.
Hőtároló tömeg |A hőtároló tömeget olyan anyagok adhatják, amelyek képesek elnyelni, tárolni és kibocsátani a hőt. A magas fajhővel rendelkező anyagok több hőt tudnak tárolni, ami előnyös az energiahatékonyság szempontjából.
Fáziseltolódási idő | Az az idő, mely addig telik el, amíg a külső hőmérséklet változása eléri a belső tér hőmérsékletét. Minél nagyobb az anyag fajhője és sűrűsége, illetve minél vastagabb a fal, annál hosszabb lesz a fáziseltolódási idő, ami stabilabb belső hőmérsékletet biztosít.
A cikk eredetileg a www.kp.hu weboldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért!