Ez a cement-újrahasznosítási módszer segíthet megoldani a világ egyik legnagyobb éghajlati kihívását
A Cambridge-i Egyetem kutatói kifejlesztettek egy módszert nagyon alacsony emissziójú beton méretarányos előállítására – ez az innováció, amely átalakítja a nettó nullára való átállást.
A módszer, amely a kutatók szerint „abszolút csoda”, az acél újrahasznosítására használt elektromos meghajtású ívkemencéket használja a cement, a beton szénéhes összetevőjének egyidejű újrahasznosítására.
A beton a víz után a második leggyakrabban használt anyag a bolygón, és a teljes antropogén CO₂-kibocsátás körülbelül 7,5%-áért felelős. A betonkibocsátás csökkentésének skálázható, költséghatékony módja a globális kereslet kielégítése mellett a világ egyik legnagyobb dekarbonizációs kihívása.
A cambridge-i kutatók azt találták, hogy a használt cement hatékonyan helyettesíti a mészfolyasztószert, amelyet az acél újrahasznosításánál használnak a szennyeződések eltávolítására, és általában salakként ismert hulladéktermékként végződik. De a mész használt cementtel való helyettesítésével a végtermék újrahasznosított cement, amelyből új beton készíthető.
A cambridge-i kutatók által kifejlesztett cement-újrahasznosítási módszer, amelyről a Nature folyóiratban számoltak be, nem jár jelentős költségekkel a beton- vagy acélgyártásban, és jelentősen csökkenti a betonból és az acélból származó kibocsátást, mivel csökken a mészfolyósító szükséglet.
A projektben részt vevő Materials Processing Institute által a közelmúltban végzett tesztek kimutatták, hogy az újrahasznosított cementet nagy mennyiségben lehet előállítani elektromos ívkemencében (EAF), ami most először sikerült. Végül ez a módszer nulla kibocsátású cementet állíthat elő, ha az EAF megújuló energiával működne.
A cikk eredetileg a www.kp.hu weboldalon jelent meg. Kattints ide a folytatásért!