Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Építészeti érdekességek

Építészeti érdekesség: miért nem jó, ha a nagyvárosok másolnak/újraépítenek egy építészeti stílust vagy projektet?

A „CopyCat” kifejezés egy már létrehozott valaminek (vagy valakinek) a másolására és más kontextusban való felhasználására vonatkozik. A másolás előfordulhat a zenében, a művészetben, a formatervezésben; és bár a két területet csak egy hajszál választja el, nem szabad összekeverni a formatervezési inspiráció vagy a stílusreferencia fogalmával. A CopyCat az eredeti mű szó szerinti másolata, amely szinte változatlan marad.

Az építészetben ez olyan, mintha egy másik tér-időből származó ikonikus alkotás ihlette volna, amelyet egy olyan helyen hoztak létre újra, amelynek semmi köze a művészeti stílus eredeti gyökereihez.

A kínai példa
Az építészetben nincs hiány az építészeti másolás példáiból a világon: Kína például nagy utánzó ország, ahol az Eiffel-tornyot, Le Corbusier Rochamps-kápolnáját, sőt egy egész várost, Tianjint is Manhattan ihlette. A helyzet olyannyira súlyossá vált, hogy a kínai kormány 2020-tól betiltotta a másolást, hogy megőrizze a helyi formatervezés integritását és fennmaradását.

De mi is pontosan a probléma a Copycats-szel, és miért kritizálják őket világszerte?

Tér-idő
Sokan támogatják azt az elképzelést, hogy az országukban az építészeti tervezésnek „kulturális jelentőséggel” kell rendelkeznie. Más szóval, a műveknek kapcsolatot kell teremteniük azzal a hellyel és idővel, amelyben készültek, és olyan párbeszédet kell folytatniuk, amely tiszteletben tartja a hely történelmét és identitását. De mi van akkor, ha az ügyfél nagy csodálója például az amerikai Fehér Háznak, és arról álmodik, hogy egyszer egy hasonló épületben fog élni? Ez történt a brazil énekes, Gusttavo Lima kúriájával is, amely Goiás vidéki részén épült. Goiás egyike annak a 26 államnak, amely a szövetségi kerülettel együtt a Brazil Szövetségi Köztársaságot alkotja, így egyáltalán nincs kapcsolata az Egyesült Államokkal.

A Palladianus 1772-ben épült neoklasszikus stílusban, a brazil cerradótól távol eső valóságban. Tehát igen, az énekes házának kialakítása egy olyan épület rosszul sikerült életnagyságú másolata, amelynek semmi köze a hely történelméhez és korához. A kérdés az, hogy az építész téved-e, ha a hely és az idő tiszteletben tartásának rovására tesz eleget a megrendelő kívánságainak? Ez egy nagyon bonyolult vita, és ahhoz, hogy megpróbáljuk jobban megérteni, beszélnünk kell egy kicsit a filozófiáról.

Ízlés kérdése
Pierre Bourdieu (1930-2002) filozófus szerint, aki az ízlésről és a kulturális formációról írt, az embereket a habitus alakítja. Ez mit jelent;

A habitus olyan testi diszpozíciók, tendenciák rendszere, amelyek megszervezik azt, ahogyan az egyének a körülöttük lévő társadalmi világot érzékelik és arra reagálnak. A szokásokat az a megélt valóság alakítja, amelyben az egyén szocializálódott, az egyéni tapasztalatok és objektív képességek. A habitus tehát azt jelenti, hogy egy adott csoport kultúrája és személyes története hogyan formálja a testet és az elmét, és így hogyan alakítja a társadalmi cselekvést a jelenben.

Bourdieu számára a habitus az ízlés kérdéseit is szabályozza, és befolyásolja az egyén viselkedését a társadalmi életben, mivel tükrözi a körülötte zajló vásárlói cselekvéseket és esztétikai aggályokat. Ha a habitus még nem érett meg, az egyén választásai könnyen tükrözhetik az éretlen ízlésbeli döntéseket.

Kant (1724-1804), az újkor egyik vezető filozófusa, az 1790-ben megjelent Kritika című művében szintén az ízlés és a kultúra problémájával foglalkozott. A filozófus számára létezik jó ízlés (kulturált, akadémikus ízlés) és rossz ízlés (amely nem feltétlenül a populárishoz kapcsolódik, hanem rosszul felépített kulturális normákon alapul); természetesen nem állíthatjuk, hogy minden embernek jól felépített preferenciái és szokásai vannak, hiszen ez függ az élettörténettől és attól, hogy az illető milyen hozzáféréssel rendelkezett a formális oktatás során.

Brazíliában, ahol hiányos az oktatás, különösen a képzőművészet, a művészet és az esztétika terén, a helyzet még bonyolultabb. Nem csoda, hogy sok olyan eset van, mint Gustavo Lima háza.

Hogyan működik a CopyCat a gyakorlatban?
A CopyCat az építészetben is előfordul. Az ügyfeleknek néha furcsa vágyaik vannak, nyomasztó másolási igényekkel és megkérdőjelezhető ízléssel. Az építészeknek meg kellene próbálniuk nevelni őket, és egyedi irányba vinni a koncepciójukat. Tiszteljük a helyet és a kort, amelyet létrehozunk és amelyről másokat tanítunk.

Mi van, ha nem működik? Nehéz feladni egy projektet (a projekt pénz, nem igaz?), mert az ügyfél nem akar lemondani egy őrült ötletről, különösen, ha a tervező még csak most kezdi a karrierjét, és még nem választhat ügyfelet.

De valójában a Copycat esetében a nagy kérdés inkább a középületekről és a városi térbe illeszkedő nagy építményekről szól, amelyek a város ikonikus helyein, ahol nagy az embertömeg, nem pedig a kisebb lakóprojektekről. Milyen mértékben befolyásolná negatívan egy ilyen nagyméretű replikáció a városban élők és átutazók számára a város élményét? Kellene-e egy köztestület, amely megítélné és jóváhagyná az ilyen projektek esztétikai szempontjait? Brazíliának be kellene tiltania a másolást, mint Kínának?

Forrás: www.kp.hu

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

'Fel a tetejéhez' gomb